FacebookInstagramTwitter

AAA 27 AAA Recognition


September 1999, the start of the 2000 target year, marked the introduction of the AAA six class classification system to the official ATA rulebook. AAA classification is as follows:

  • 16-yard Singles - 98% and over
  • Doubles – 96% and over

 

As of the 2013 target year ATA will officially recognize those who have achieved AAA27AAA similar to that of AA27AA. The target requirements will remain the same as AA27AA as will the year-ending yardage requirement of 27. The AAA27AAA recognition is a one time achievement. Shooters will be presented with a certificate and pin for this accomplishment. Please note this listing is updated once annually when the annual average book is prepared.

For those shooters who meet the requirements for multiple target years; only the first  target year will be recognized for this particular award.

Target Requirements:

MEN & SUB-VETERAN
3,000 SINGLES, 2,000 HANDICAP and 1,000 DOUBLES

LADY I, JUNIOR & JUNIOR GOLD
2,500 SINGLES, 1,500 HANDICAP and 750 DOUBLES

LADY II, SUB-JUNIOR, VETERAN, SENIOR VETERAN
2,000 SINGLES, 1,000 HANDICAP and 500 DOUBLES

Below are the members that have earned the AAA27AAA status dating back to the 2002 target year. If you believe you have met the requirements written above for any previous target year and are not listed please contact the ATA office: [email protected] / 618-449-2224

2021


First Last State Category
CHANDLER BROWN AR Men
BRUCE DAVIS KS Men
DALTON JENNINGS TX Men
JAKE LEVIN QU Men
T J MAIN WA Men
WESLEY BEAVER PA Jr. Gold
MARCUS DRAVES IA Jr. Gold
HUNTER SEYMORE CA Jr. Gold
HUNTER SPRUILL MO Jr. Gold
JACK KNAUS MN Junior
STEVEN MARGHERIO IL Junior
LANDON SIEVERS IL Junior
PAYTON DETAVERNIER NE Lady I
SHELBY SKAGGS OK Lady I
MEL HENSLEY CO Sr. Vet
BRETT DESPAIN UT Sub Vet
DWIGHT FITZSIMMONS WI Sub Vet

2020

First Last State Category
DAVE BICKNELL CT Men
GREGORY FERGUSON CO Jr Gold
RILEY ROSS NE Jr Gold

2019

First Last State Category
WYATT KILE NE Men
JOHN MULLINS WA Men
JAMES BOSWELL MO Junior
MAX CHRISTIANSEN NE Junior
TOMMY KEESHAN IA Junior
BEN DIETZ MN Jr Gold
DAGEN VOITGTMAN NE Jr Gold

2018


First Last State Category
CAMERON BAILEY WV OPEN
NICK KUBASCH MN OPEN
JEFF RENEGAR TX OPEN
LAUREN MUELLER IL LADY I
WYATT HAMBLY CA JUNIOR GOLD
PATRICK HOPSON TX JUNIOR GOLD
CHASE HORTON IL JUNIOR GOLD
RYAN MINYO OH JUNIOR GOLD
ZEKE YEAGER MS JUNIOR GOLD
CALEB CLAYTON TN JUNIOR
HUNTER HOWE WY JUNIOR
IAN LAWRENCE IL JUNIOR
ROBERT CAPLINGER OH SUB VET
JOHN KELLY WY VETERAN

2017


First Last State Category
IAN K DARROCH PA Men
ROBERT A SMITH TN Men
PETER S WALKER MN Men
TREY WILBURN KY Men
JUSTIN T SLATER NY Jr Gold
BOBBY R FOWLER KY Jr Gold
EVAN MOOD PA Jr Gold
LUKE J COWART PA Junior
WOODROW U GLAZER MN Junior
NOAH C GOUGE NC Junior
LOGAN HENRY AR Junior
AUSTIN JACOB OH Junior
HUNTER C MARTIN AR Junior
TERRY D PALMER IA Sub Vet

2016


First Last State Category
DARRELL FARR CO Men
DAVID MICHAELIS MN Men
CODY RENKOSKI NE Men
MICHAEL WENGERD OH Men
RACHEL HOPKINS MO Lady 1
ZACHARY WARWEG MN Jr Gold
SAMANTHA FOPPE MO Junior
GUNNAR GENS MN Junior
MCCALL GROVES AR Junior
GARRETT SWEENEY TN Junior
DILLON TOSH TN Junior

2015


First Last State Category
JASON FOLVAG ND Men
PATRICK LAMONT MB Men
ROBERT NIHTILA JR MA Men
ALAN SHARP AR Men
SHARRED OAKS UT Junior
CORBIN GRYBOWSKI OK Jr Gold
DREW STROHECKER IL Jr Gold
JAMES POWERS NM Sr. Vet

2014


First Last State Category
SCOTT GENS MN Men
SCOTT MCKINNON UT Men
FRED NAGEL SD Men
JASON SEITZ IN Men
TANNER COOPER AR Junior
BRANDON SULLIVAN IN Junior
NOAH WHITE AR Junior
HARDY MUSSELMAN WY Junior Gold

2013


First Last State Category
BRITT DALTON NM Men
CORY DALTON NM Men
KENT SAKAMOTO CA Men
WILLIAM SERGENT CA Men
TIM  VARBLE IL Jr Gold
STACY REHOR CO Lady I

2012


First Last State Category
PATRICK BILBROUGH MD Men
MIKE GRADY NM Men
DEVON HARRIS IN Men
ALAN HELFER AK Men
ADAM KRZYZANOWSKI PA Men
RODNEY LARSON SD Men
LOGAN MOUNTAIN CA Sub-Jr
ANTHONY FORTINO IL Junior
BENJAMIN LARSON CO Junior

2011


First Last State Category
TRAVIS IKSIC WA Men
KYLE HAMILTON OH Men
CODY TANGSRUD ND Junior
STEPHANIE SANDLER PA Women

2010


First Last State Category
TROY HAVERLY MN Men
ZACHARI NANNINI CA Men
ERIC SHROYER IN Men
ANDREW SUDA MI Men
JOHN VOLIVA TX Men

2009


First Last State Category
CHAD BLANKE WI Men
RICHARD BULLARD JR NV Men
JOSEPH CHARNIGO OH Men
MICHAEL HEAD WY Men
MIKE HERMAN CO Men
ETHAN MCCAULEY OK Men
SCOTT OBENCHAIN CO Men
ELI WALKER  NV Men
ROYCE WHITE KY Men
JEREMY DENNY NE Junior
NATHAN HOFER SD Junior

2008


First Last State Category
JAMES CREIGHTON MI Men
JIMMY HELLER CA Men
KENNY KNOTT KY Men
KEVIN WADDELL CA Men
GENE MAJERS UT Veteran
JIM WALKER FL Veteran

2007


First Last State Category
FOSTER BARTHOLOW SD Men
MICHAEL BURNETTE TN Men
GEORGE HASS WI Men
ROBERT GRUSZECKI AB Men
DAVID KELLY CA Men
RON LAMPING IN Men
RANDY MILLER IL Men
DONALD NEILSON JR PA Men
AARON POLLAK VT Men
DAVID RIDDLE KY Men
DREW SHAW ON Men
DENNIS WHITLOCK MO Men
CHARLES WOODRUFF ID Men
CLAYTON HAGEN OR Junior

2006


First Last State Category
KENNETH BRANDT IA Men
RICH DAVIS CA Men
DAVID DEITCH MO Men
JAMES FORSBACH OH Men
STEVEN FULLER MO Men
BARRY KEMPER WA Men
PETE MARTIN UT Men
JIM MAUGHAN ID Men
ANDREW MCCLERNON CA Men
DANNY MEYNE IA Men
JIM MOODY OK Men
KEVIN POLSON KY Men
MATTHEW BARTHOLOW SD Junior
TOMMY SCHULTZ CA Junior

2005


First Last State Category
DAN CAMPBELL ND Men
CARL CHADWELL OH Men
BOBBY CHAMBERS MO Men
RON CHRISTENSEN NV Men
SKYLER FAUTIN UT Men
DUSTIN KLEIN NE Junior
BRAD LECH NE Men
CHARLES MORRISON JR TN Men
MICHAEL POE MD Men
RICHARD SCHOCH NE Men
FRANK SICK IA Men
JIM WYLLIE CA Men
BRIAN MAHER CT Junior
BUDDY MESSER KY Veteran
LOUIE MORGAN OH Veteran
MARVIN SIMS WA Veteran

2004


First Last State Category
RON ALCORIZA CA Men
FRANK BONAIUTO ON Men
KEITH DITTO KY Men
MIKE FISHER TX Men
PATRICK GOTTBERG MN Men
STEVEN JOHNSON IL Men
SHAWN KIRSCH PA Men
JOHN KRAVANEK IL Men
DIRK MECKSTROTH OH Men
PATRICK MOORE IA Men
CHARLES MORRISON TN Men
DICK NEWELL AZ Men
STEPHEN OLLOCK PA Men
DAVID SHAEFFER JR MD Men
DALE STOCKDALE IA Men
RICH STUNTEBECK MN Men
BRYAN STUNTEBECK IA Men
CHRIS VENDEL NY Men
DEREK STRINGER MT Junior

2003


First Last State Category
MICHAEL BATTISTA FL Men
TERRY BILBEY CA Men
MICHAEL BLAISDELL NH Men
GARY BONETTI CA Men
BRAD CASNER MO Men
RONALD COX JR IL Men
ADAM CURTIS NV Men
JOEL ETCHEN PA Men
CLAY FLOYD VA Men
THOMAS FORD CT Men
MARK GADBAW MO Men
DOUGLAS GUSTAFSON CA Men
BRADLEY HEATH NY Men
SKIP KLINGER PA Men
LARRY MCKINLEY MO Men
MIKE MILLER KY Men
RICHARD MUSETTI MI Men
FRANK PASCOE PA Men
KEVIN PARROTT KY Men
WAYNE POFFENBARGER CA Men
ROBERT SCHEONROCK MI Men
PATRICK STACEY OK Men
MIKE STEARS ID Men
BILL STUVE IA Men
JOE SUDBURY SR UT Men
LARRY TAGTMEYER KS Men
WILLIAM VAN NIEUWENHUYZEN MN Men
STUART WELTON ID Men
JESSE MOLSTRE ND Sub-Jr
JESS ANDERSON TX Junior
BRET HAMILTON MO Junior

2002


vDEAN

First Last State Category
T ARVAS JR GA Men
FRANK BENTLEY III IL Men
SCOTT BERKHOUS PA Men
DAN BONILLAS CA Men
  BRIGHT IA Men
DENIS BRINGELSON CO Men
LARRY BUMSTED IA Men
JAMES BUTLER WY Men
HARLAN CAMPBELL JR KS Men
RONALD CARNEAL MO Men
JACK CURRY IN Men
KENNETH DARROCH PA Men
GERALD DEMULLING WI Men
BRENT EPPERSON UT Men
LEO HARRISON I I I MO Men
SEAN HAWLEY UT Men
CLIFF HAYCOCK CO Men
FRANK HAYNES IL Men
RONALD HEDRICK MO Men
KEITH HEEG MI Men
JOHN HOFFLAND TX Men
WILLIAM HOFFMAN CA Men
FRANK HOPPE NE Men
TAD HORTON IL Men
STEVEN HUBER PA Men
JOHN HUGHES IA Men
DARRELL JONES WY Men
MIKE JORDAN IL Men
Phil KINER WY Men
CHARLES LONG TX Men
MITCHEL LOVELESS I I TN Men
V TANK LUNSFORD IN Men
ROBERT MALMSTEDT NJ Men
RICHARD MARSHALL JR NE Men
MICHAEL MAZZUCCHI CA Men
PATRICK MCCARTHY OH Men
BOB METZLER NE Men
ERIC MUNSON MN Men
ROBERT MUNSON ND Men
DAN MURPHY WI Men
DEAN NEUMANN MN Men
KAY OHYE FL Men
JERRY PARR NM Men
BILL PARSON JR AL Men
TIM REED SD Men
STEVE RICHARDSON KY Men
TIM ROBB AZ Men
RONALD SCHROER TX Men
CHARLES SCHWAB KS Men
PAUL SHAW ON Men
L RAY STAFFORD CO Men
DOUG STANEK IA Men
ROB TAYLOR KS Men
PHIL THYER IA Men
DEAN TOWNSEND OH Men
DREW WALLER OH Men
BERNARD WANER KS Men
RONALD WATSON KS Men
ROBERT YOUNGBLOOD TX Men
SHON DOYLE II WI Junior
HUBERT JOHNSON IL Veteran
DEBORAH OHYE NEILSON PA Women
NORA ROSS OH Women
CATHY WEHINGER WI Women

2001

(Please request review by ATA Office to be listed for this target year)


First Last State Category

2000


First Last State Category
NEIL BURBIDGE AB Men
MICHAEL MAZZUCCHI CA Men
JERRY MURPHY WI Men
BARRY ROACH IL Men
DAVID VAN ELGORT CA Men



Amateur Trapshooting Association
1105 East Broadway
P.O. Box 519
Sparta, IL 62286

Phone: 618-449-2224
Fax: 866-454-5198


Youth Trapshooting Program
Phone: 618-449-2224
Fax: 866-454-5198
[email protected]

Trapshooting Hall of Fame
PO Box 519
Sparta, IL 62286

Phone: 937-660-5663
Fax: 937-660-5664



World Shooting &
Recreational Complex
1 Main Event Lane, Suite 510
Sparta, IL 62286

Phone: 618-295-2700